MAKYAJ SÜNGERLERİNİ TEMİZ TUTMAK: 6 ÖNERİ

via GIPHY

Küçük ama etkili ürünlerden; makyaj süngerleri, şüphesiz ki makyaj yaparken vazgeçilmezlerimiz arasında.  Damlacıklar  şeklinde olanlarından, bombeli, sevimli şekillere girebilen ve yüzümüzün her bölgesinde işimizi kolaylaştıran süngerlerin ne yazık ki bizleri bıktıran tek bir özelliği var. Ürünü emen süngerlerimiz, birçok makyaj malzememiz gibi kir, yağ biriktirerek bakteri üretiyor. Temizlemesi ise çoğumuza zor geliyor. Süngerleri temiz tutmak gerçekten çaba istiyor! Eee, her güzelin bir kusuru var değil mi?

Peki süngerlerimizi  nasıl daha temiz  temiz tutabiliriz?

 1. Süngeri hemen yıkamak
  İtiraf edelim, çoğunlukla sünger temizliğine üşeniyoruz. Öyleyse kirden korunmanın en kolay yolu, uygulama yaptığımız ürünü süngerde kısa süreli tutmak. Makyaj süngerlerimizi (beauty blender) en iyi durumda tutmanın yolu onu lekelerden yani üründen uzak tutmak.

 2. Temizlik ürünlerini iyi seçmek
  Kirle savaşabilecek ama aynı zamanda süngerine ve cildine zarar vermeyecek bir temizlik ürünü seçmelisin. Zeytinyağ içerikli losyonlar, antibakteriyel sabunlar kullanabilirsin. Bütçene uygun birçok seçeneğin var. Hem bütçene hem sağlığına uygun bir ürün olan Dove sabuna ne dersin?  com, cilt için geliştirilmiş ürün içeriğiyle sertleştirmeyen ve kirden tamamiyle arındıran Dove sabunu öneriyor.
 3. Çift aşamalı temizlik
  Genelde yüzümüzde çok aşamalı temizlik yöntemini deniyoruz. Eğer siz de, tonik, peeling, maske, yağlandırma vb. süreçlerle yüzünüzü temizlediyseniz; geçtiğiniz aşamaların nasıl faydalı olduğunu görmüşsünüzdür. Aynı şey makyaj süngeriniz içinde geçerli. İlk önce yağlı bir karışımla süngerinizi temizleyin. (Zeytinyağı, badem yağı vb.) Hmen sudan geçirmek yerine karışımı süngerinize yedirerek bekletin. Yağ, kirin sızdığı her yere sızacak ve temizleyecektir. Daha sonra sabunlu karışımınızla temizlemeye başlayın. Bol suyla yıkanan sünger, cildiniz için uygun hale gelmiş olacak.
 4. Saklama şekline dikkat et
  Süngerin ambalajı, saklama biçimin aslında kullanım ömrünü uzatabilir. Kullanımdan sonra her zaman açık bir alanda kurumasına izin verin. Islak bir şekilde asla plastik ambalajlara koymayın. Renkli kılıflardan da kaçınmanız önerilir. Çünkü ambalaj renkleri süngerinize geçerek zarar verebilir.
 5. Son çare: Kesmek!
  Tabii ki makyaj süngerine kimse kıymak istemez. Ama süngerini ortadan kestiğin zaman, yepyeni bir yüzeyle karşılaşacağını unutma. Süngerini temizleyecek vaktin yoksa ya da uygulamanı etkileyecek kadar deforme olmuşsa kesmeyi deneyebilirsin.
Süngerini kesince yepyeni bir yüzeyle karşılaşacaksın!

 

BONUS:

 

kaynak

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + seven =