AŞMANIZ GEREKEN 9 GÜZELLİK KALIBI

Hepimiz makyaj yapmaya başladığımızda, bir dergi kapağındaki kızı ya da televizyonda görüp o çok sevdiğimiz ünlünün makyajını taklit eder oluyoruz. Kendi cildimizi ya da zevklerimizi tanımadan gördüklerimizin peşine düşüyoruz. Söylenen şeylere daha çok kulak kabartıyoruz. Amacımız öğrenmek olsa da genellikle başkalarının doğrularını kendimize almış oluyoruz. Gelin, bir kalıp olarak hayatımıza kattıklarımızın dışına çıkalım.

1.Yağlı ciltler yağsız ürünler kullanmalıdır.

 

Evet, genellikle bilgi depomuzda bu vardır ve yağlı ciltliysek asla yağlı ürünlere elimizi sürmeyiz. Ama dinleyin; görünen o ki bazı yağ çeşitleri ciltte sebum üretimini dengelemeye yardımcı oluyor! Hatta yağsız temizleyiciler, gözeneklerinize zarar verebilir ve bu zararı telafi etmek için oldukça yağlı ürünler tercih etmek zorunda kalabilirsiniz. Genellikle alkollü ürünlerin yağlı cilde iyi geldiği düşünülse de, yüksek miktarda alkol içeren ürünler cildi doğal yağlardan mahrum eder. Kısa süreli rahatlamalar yaşasanız da, cildiniz yağsız kaldığı için tekrar yağ üretimine başlayacak ve sıkıntılarınız geri gelecektir.

Cildinizin ruh eşini aramaya ne dersiniz? Miranda Kerr, gül ve haşhaş tohumu yağlarıyla cildine bakıyor olabilir ama hindistan cevizi, argan, üzüm-kayısı çekirdeği veya jojoba… Birçok yağ, derdine derman olarak bakım rutinine girebilir! Temizlik ürünlerinde ise doğrudan yüksek alkollüler yerine, yağlı ciltler için üretilmiş ürünlere yönelmelisin.
2. Cildinizden bir ton açık concealer seçin.

Concealer olmadan makyaj olmaz! 🙂

Göz altlarınızı aydınlatmak için teoride iyi görünen bu öneri, aslında yüzünüzde ton farkları  ve gölgeli bölgeler yaratır. Doğru olan, cildinizde kullandığınız kapatıcıyla (doğal cilt tonunuzla) karışabilen renkte bir concealer seçmenizdir. Eğer yüzünüzde küçük ışık oyunları istiyorsanız highligher (aydınlatıcı) uygulamaları bugünler için var!

 

3. Rujunuzu, göz farı veya allığınızla aynı tonlarda sürmeyin.

Mono makyaj dedikleri…

Bu cümleye bakıp ‘neden olmasın?’ diyenler kimler? Makyaj modası her zaman değişir ve rujunuzu dikkat çekici, bambaşka renklerde sürebilme seçeneğiniz olduğu gibi; farınız vrya allığınızla uyumlu kullanmanız da bir seçenektir. Mono tip bir makyaj, oldukça modern ve havalı görünebilir. Aslında, oldukça harika görüneceğinden eminiz!

 

4. Dumanlı göz makyajını, nude bir rujla tamamla.

Elbette, bu bir makyaj klasiği! Ama neden mecburuz? Dumanlı makyajları ışıltılı dudaklarınla tamamlamak oldukça güzel bir bütün olabilir. Bir klasiğin dışına çıkıyormul gibi mi hissediyorsun? O zaman mutlaka denemelisin! 🙂 Dudaklara da dikkat çekmek, en fazla tüm gözlerin üzerinde olmasını sağlayacaktır. Bu kötü bir şey mi? 🙂

 

 

5. Koyu ruj yaşlı gösterir.

 

Haydi yeni jenerasyon, uzanın rujlara! Evet, koyu dudaklar 90’lar modası olabilir ve biz de 90’ları çok seviyor olabiliriz! Aynı şekilde, yaz aylarında da genellikle açık renklere yöneliriz. Ancak makyajının kontrolü senin elinde. Koyu rujları seviyorsan, neden kullanmayasın?

 

6. Kaşlarını düzelt!
Biz kaşlarımızı askeri nizamda düzene sokarken, dünyada kaşlar yukarı taranıyor ya da hiç taranmıyor!

 

7. Tırnaklar oval olarak törpülenmelidir.
Oval tırnaklar çok güzel gözükür. Aynı şekilde, küt, kare veya almond tırnaklar da öyle. Saçımızda, makyajımızda kalıpları yıkabildiğimiz gibi tırnaklarımız için de değişiklikler yapabilmeliyiz.

 

8. Makyajı pudrayla sabitlemek şart.
Elbette pudra, majyaj rutininde birçok yerde bizlere yardımcı oluyor. Ama makyajının son adımı illa ki pudra olmak zorunda değil. Özellikle ışıltılı görünümünü korumak istiyorsan, yüze matlık kazandıran pudra uygulamasını yapman şart değil. Makyaj sabitleme spreyleri ve çeşitli bazlar kullanarak hem makyajını koruyabilir hem sıkıntılarını hafifletebilirsin.

Pudralar!

9. Trendleri uygula.
Trendler yapmak istediklerimiz hakkında bize fikir verebilir ancak her zaman hayatımıza sokmamız gerektiği anlamına gelmez. Trendler eğlencelidir yalnızca uygulamak itediğin zaman. Trendini sen belirle ve zevklerinin, ihtiyaçlarının peşinden gitmeyi sakın unutma.

kaynak

via GIPHY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + 9 =