MAKYAJ FIRÇALARININ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

Makyaj yapmak oldukça keyifli. Fırçalarımız, süngerlerimiz en büyük yarıdmcılarımız. Peki bu yardımcıların da bakıma ihtiyacı olmuyor mu?

Sünger ve fırçalarımızı temiz tutmak, zararlı bakterilerin bizden uzak durması anlamına geliyor. Önemsiz diyip geçmeyin! Fırçalarınızda biriken bakteriler yüzünüzde sivilcelere, lekelere neden olabilir. Kronik olmayan bir cilt problemiyle karşı karşıyaysanız, aklınıza ilk getirmeniz gereken şey fırça ve sünger temizliği olmalı.

Makyaj yardımcılarınızı temizlemenin birçok yolu var. Bu yollardan seçtiklerimizi göz atalım:

Merve Özkaynak Stili

Merve Özkaynak, fırçalarını temizlerke bebek şampuanı ya da günlük kullandığı temizleme jelini bir kapta ılık suyla köpürtmeyi tercih ediyor. Bu karışımla fırçalarını temizleyip akan suyun altında tutarak duruluyor.

DİKKAT!

Yönteminiz ne olursa olsun, fırçaları doğrudan-kılların dibi suyu görecek şekilde tutmayın. Çünkü kılları bir arada tutan tutkal su ile yıpranacak ve dökülmeye sebep olacaktır.

Fırça Temizleme Solüsyonları

Daha kolay bulacak olursanız, hazır olan fırça temizleme solüsyonlarını tercih edebilirsiniz. Çoğu marka bu kategoride ürün çıkarmakta. Ancak bu solüsyonların ev yöntemlerinin yanında yüzeysel olduğunu söylemekte fayda var.

Fırça temizliğine önem vermelisiniz!

Ev Tarifleri Gibisi Yok!

Öyleyse gelin alternatif ev tariflerine… Genellikle Merve Özkaynak’ın da kullandığı gibi, bebek şampuanı en iyi seçenektir.  Bu şampuanlar bebekler için üretilmiş ürünler olduğundan içerikleri zararsızdır. Bunun dışında, temizleme suyunuza antibakteriyel sabun ve çok az zeytinyağı katmak da seçenekler arasında.  Zeytin yağını arındırmak güç olabileceğinden fazla katmamanız önem taşıyor. Uygun ölçüde katılan zeytinyağı fırçaların kurumasını engelliyor ve daha yumuşak bir his sağlıyor.

Makyaj temizleyicilerinizi de sürece dahil etmek mümkün. Örneğin beğenmediğiniz temizleyiceleri hatta losyonları fırça temizlemek üzere ayırabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra fırçalarınızı baş aşağı kurutmaya ve nemi fırça diplerinden uzak tutmaya dikkat edin. Böylece dökülme sıkıntısından korunmuş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve − 4 =