GİYSİ DOLABINIZI DÜZENLEMEK: KIYAFET ÇOK YER YOK!

‘Giyecek hiçbir şeyim yok aslında’ dediğinizi duyar gibiyiz! : ) İşte bu his ile yaptığımız alışverişler sonunda gardıroplarımıza sığamayacak hale geliyoruz.  Çoğunlukla belirli zaman aralıklarında giysi temizliği yapmak yer açmak için iyi bir tercihtir. Yine de , vazgeçemediğiniz giysiler alt alta üst üste bir vaziyette size ‘beni kurtar’’ diye bakabilir… İşte bu anlar için birkaç tavsiye hazırladık.

İlk adım: Giysi Temizliği

Kıyafet ayırmak gardırop temizliğinin en önemli aşamasıdır.

Giysi temizliği her zaman ilk adımdır. Tüm kıyafetlerinizi dolabınızdan çıkarın ve şu soruları kendinize sorun.

  1. Bu bana hala oluyor mu?
  2. Bunu bugün bir mağazada görsem tekrar alır mıydım?
  3. Hasarlı mı yoksa hala sağlam mı?
  4. Bunu son 12 ay içinde hiç giydim mi?

Bu dört soru bile birçok kıyafeti elemenize yardımcı olacak. Fazla kıyafetlerinizi mahallenizin muhtarlığına ya da vakıflara götürerek ihtiyacı olanların giymesine yardımcı olabilir ya da çeşitli mobil uygulamalar veya siteler üzerinden satabilirsiniz. Gerçek bir temizlik hemen kurtulmayı gerektirir; bu sebeple bizim önerimiz öncelikle bağış yapmayı düşünmeniz.

Organizer kullanın.

Organizer kullanarak birçok aksesuar ve kıyafetinizi düzenli olarak dolabınızda tutabilirsiniz. Çoğu mağazada çeşit çeşit organizer bulabileceğiniz gibi dolabınıza uygun olarak kendiniz de yaptırabilirsiniz. İndirimleri takip ederek uygun fiyatlı dolap organizerlerı edinmek mümkün.

Askı veya çekmece şeklinde tercih edebileceğiniz organizerlar dolap içi düzeni sağlamada çok yardımcı olacaktır.

Organizer kullanın!
Organizer kullanın!

Dolap kapaklarını değerlendirin.

Dolap kapaklarınızı askı haline getirmeniz mümkün. Örneğin çantalarınızı kapaklara asabilir ya da daha toplu görünüm için küçük bir vida veya askı eklemesiyle kapağınızı da işlevsel bir hale getirebilirsiniz.

Dolap kapaklarını değerlendirin
Dolap kapaklarından yararlanın
Doalp kapaklarında orgabizer kullanabilirsiniz.

Raf ve askı yüksekliklerini ihtiyaca göre ayarlayın.

Raf ve askılarınızı sabit olarak kullanmak yerine değişebilir şekilde demonte ederseniz, gereksiz boşluklar bırakmamış olursunuz. Çok fazla askı kullanma ihtiyacı duyuyorsanız iki kat askı sistemi kullanmayı tercih edin. Üst tarafa uzunları alt tarafa kısa kıyafetlerinizi ekleyebilirsiniz.

Askılar ve raflar ihtiyacınıza uygun olmalı.
Askı ve raflar ihtiyacınıza uygun olmalı.

Şeffaf kutular kullanın.

Şeffat kutular, aradığınıza ulaşma konusunda size zaman kazandırdığı gibi ihtiyacınız olan alanı sağlayacak ve eşyalarınızın toplu durmasında yardımcı olacaktır. Özellikle sezon değişimlerinde kaldırdığınız eşyaların şeffat kutulara kaldırmak dağınıklığı engellemek ve zamanı geldiğinde aradığınızı bulmak için ideal seçimdir.

Şeffaf kutular ile hem zaman hem yer kazanın.

Askı yönü stratejisini uygulayın. 🙂

Kıyafetlerinizi hep aynı askı yönünü kullanarak asın. Giymediğiniz kıyafetleriniz ise ters yönde asılı olsun. Kıyafetlerinizi kullandığınızda aynı askı yönünde takmaya devam ederseniz, bir süre sonra hiç giymediğiniz kıyafetleri ayırt edebilirsiniz. Örneğin bir sene sonra ters askıda olan kıyafetlerinizi kolayca ayırt ederek dolabınızdan çıkarabilirsiniz.

Askılar yardımcınız olsun. 🙂

Dolaptaki zemin alanını değerlendirin.

Örneğin ayakkabılarınızı dolap zeminine yerleşirebilirsiniz. Küçük boyutta, elbiselerinizi dağıtmayacak eşyalarınızı dolap zeminine koyabilir, zeminde organizer kullanarak zemini bile daha işlevsel hale getirebilirsiniz!

Dolap zeminlerinde ayakkabılara ne dersiniz?
Zeminlere organizer yerleştirerek istediğiniz eşyaları saklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − two =