YOGA NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Yoga hakkında birçok şey duyarız.
Yoga hakkında birçok şey duyarız.

Yogayı çok sık duyarız. Ama bir yandan da çoğumuz için bağdaş kurulup ‘omm’ denilen bir efsane gibidir. Gelin yoganın ne olduğuna, faydalarına kısaca göz atalım.

Yoga kelimesi, yoganın geldiği ülke olan Hindistan’ın eski dili Sanskritce’de “bütünleşme” demektir. Akıl, beden ve ruhun bütünleşmesiyle meydana geldiğini düşünebiliriz. Aynı zamanda bu kişinin ruhani özünün evrenin tümüyle birleşmesi demektir. Yoganın faydaları hakkında birçok araştırma yapılmıştır ve manevi faydasının yanında fiziksel faydasının bulunduğu görülmüştür. Bu yüzden sağlık uzmanlarının yogayı önerdiğini görürüz.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Akciğer Sağlığı ve Nefes Kontrolü:

Yoga, nefes teknikleri kullanmanızı sağlayarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Nefes tekniklerini öğrenmek, beynimizi nasıl kullanacağımızı öğretir.  Yoga yapmak, akciğer sağlığını korur ve bronşları geliştirir. Solunum yolları rahatsızlıklarını önemli oranda azaltan yoga, kandaki oksijen konsantrasyonunu yükseltir. Akciğer fonksiyonlarını geliştiren yoga, kaliteli ve sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Burundan nefes almayı kolaylaştıran yoga, polen ve hava kirliliğinden kaynaklanan nefes darlığı problemlerinin önüne geçmektedir. Yoga, astım gibi solunum hastalıklarının olumsuz etkilerini de en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca Nefes çalışmaları ile kalp atış ritmimizi düzenleyebilir, bedensel farkındalığımızı artırabiliriz. Bütün düşünce ve duygu hallerimizi nefes teknikleri ile istediğimiz gibi yönetebiliriz.

Sinir Sistemi Sağlığı:

Yoganın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Yani yoga, aslında kaygıları uzaklaştırma yöntemidir. Yoga uygulamaları diyaframda esnekliği artırarak, gerildiğinde düşünsel, duygusal ve fiziksel stresin üstesinden gelmesi için bu problemle ilgilenir. Yoga uygulayarak daha sakin ve dingin bir bireye dönüşebiliriz. Yoga çalışmalarını hayatımıza katmak hem zihinsel hem bedensel sağlımızı geri kazanmamızı sağlar.

Kan Akışını Hızlandırır:

Yogada yapılan spesifik hareketler kan dolaşımının bütün vücutta sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlar.

https://static.sharecare.com/promo/topics/yoga-safety-1.jpg
Yoganın fiziksel ve zihinsel birçok faydası bulunuyor.

Uyku Düzeni:

Düzenli olarak yoga yapmak uyku sorunlarının ortadan kalkmasını sağladığı gibi, uyku düzeni oluşturmanızı sağlar.

Esneklik:

Yoga, vücuda esneklik kazandırır. Çünkü yoga egzersizleri oldukça çeşitli ve bazen de zorlayıcıdır. Yoganın bu zorlayıcı egzersizleri, eklem kemiklerini geliştirir ve onlara esneklik kazandırır.

Yoganın birçok faydası olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken nokta doğru uygulama yapmaktır. Yanlış ve aşırı uygulanan hareketler yoganın söylenebilecek tek zararıdır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 19 =