YOĞURT MUCİZESİ: FAYDALI CİLT MASKELERİ

Yoğurt maskesi ve faydaları
Yoğurt maskesi ve faydaları

Yoğurdun sağlıklı yaşamda sarsılmaz bir yeri olduğunu biliyoruz. Peki aynı zamanda, yoğurt harika bir cilt bakım ürünü olabilir desek? Yoğurdun vitamin ve mineraller için zengin oluşu, içerdiği laktik asitle antibakteriyel etki sağlaması cildimiz için harika bir bakım ürünü olmasını sağlıyor. Bu yüzden cilt yenilenmesine, kırışıklara, parlıklığa, sivilceler vb. durumlar için yoğurt maskeleri önerilmektedir. Gelin bunlardan birkaç tanesine göz atalım:

 1. Parlaklık Veren Maske
  Malzemeler: 1 kaşkı sade yoğurt, 1  kaşık bal ve 1 kaşık yulaf ezmesi.
  Tüm malzemeleri bir kaseye alın ve iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Son olarak gözeneklerin kapanması için soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Maske sonrası cildinizin kuruduğunu hissederseniz nemlendirici kullanın. Maskenin içindeki bal, cildi yumuşatacak ve nemlendirecektir. Düzenli uygulandığında kırışıklara da etki eder. Yulaf ezmesi ise peeling etkisi yaratarak cildi ölü deriden arındıracak ve gözenekleri temizleyecektir.
 2. Kırışıklarla Savaş
  Malzemeler: 1 kaşık yoğurt, 1 çay kaşığı zeytinyağı
  Yoğurt ve zeytinyağını karıştırın ve yüzünüze uygulayın.15-20 dakika bekleterek yıkayın.
  Malzemeler: 1 çay kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı portakal suyu ve yarım muz.
  Muzu çatalla ezdikten sonra diğer malzemelerle karıştırın. Karışımı parmak uçlarıyla masaj yaparak tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika yüzünüzde bekletin. Ilık suyla yıkayabilir ve nemlendirici sürebilirsiniz. Cildinizim kuruluğuna göre maske sıklığınızı belirlemeyi unutmayın, örneğin kuru bir cilde sahipseniz haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.
  Malzemeler: 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı yoğurt.

Yoğurt ve karbonatı bir kabın içerisinde karıştırın. Karışımın kabardığını göreceksiniz, kabaran karışımı cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.

Bu maskeyi her hafta düzenli olarak uygulamanız sonuç verecektir.

 1. Lekeler İçin Maske
  Malzemeler: 2 adet çilek, 1 çay kaşığı baş ve 1 çay kaşığı sade yoğurt.
  Bu yoğurt maskesi için önce çilekleri iyice yıkamanız ve çatalla ezmeniz gerekiyor. Daha sonra bal ve yoğurtla birlikte karıştırın. Karışımı göz ve dudak çevresi dışında tüm yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra bol suyla durulayın. C vitamini içeren çilek, aynı zamanda sahip olduğu asitler ile lekerlin görünümünü azaltacaktır.
 2. Güneş Yanıkları İçin Yoğurt Maskesi
  Güneş yanıkları için yoğurt sürmek bilinen bir yöntemdir. Ancak daha etkili olması ve yatıştırıcı olması açısında yoğurdu tek başına uygulamak yerine maske olarak uygulayabilirsiniz.
  Malzemeler: 1 kaşık sade yoğurt, (varsa) 2 çay kaşığı aloe vera jeli, 1 kabuğu soyulmuş salatalık ve 1-2 damla papatya yağı.
  Salatalığı rendeleyin ve suyuyla birlikte diğer malzemelerle karıştırın. Güneş yanığı olan bölgelere sürün ve en az 30 dakika bekletin. Ilık suyla maskeyi temizleyin. Maske, soyulmanızı yüzde yüz engellemeyecektir ancak hassaslaşan cildinizin daha az zarar görmesi için yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × two =